سه شنبه 1387/04/25

آشنایی با روستا های شهرستان سبزوار:

روستای طبس:

روستای طبس از نظر موقعیت جغرافیای در شمال شهرستان سبزوار و حدود 20 کیلومتری این شهر قرار دارد . جاده روستای طبس مسیر اصلی عبور و مرور بین شهرستانهای سبزوار و اسفراین در گذشته بوده است که به دلیل کم لطفی مسئولان و ایجاده جاده از مسیر بید و برغمد از سبزوار به سمت اسفراین ، این جاده (طبس) تقریبا متروکه و خاکی شده بود و فقط مورد استفاده روستاهای اطراف برای دسترسی به شهرستان سبزوار قرار می گرفت .
در تصویر نقشه زیر موقعیت جغرافیای روستای طبس با ستاره بر روی نقشه مشخص شده است:
ولی خوشبختانه در سالهای اختر لطف مسئولین به این جاده و روستا دوباره پررنگتر شده است که فعالیت ها مثبت و تلاش های شورای روستا در این امر هم بسار دغیل بوده است و هماکنون جاده طبس به جادهای باز سازی شده و آسفالته بدل شده است که این امر باعث توجه شهرنشینان سبزواری به منطقه خوش اب و هوای طبس گردیده است و همه روزه و مخصوصا در ایام تعطیل خیل عظیم گردشگران برای استفاده از طبیعت و آب و هوای تمیز خنک راهی این روستای ییلاقی می شوند.

نوشته شده توسط مهتاب بلالی در 5:15 بعد از ظهر |  لینک ثابت   • 

سه شنبه 1387/04/25

آشنایی با روستا های شهرستان سبزوار:

روستای قلعه نو:

 

قلعه نو در مثلث سه استان خراسان رضوی , خراسان شمالی و سمنان واقع است .  بالغ برسیصدواندی خانوار جمعیت دارد. شغل عمده ی مردم روستا کشاورزی و دامداری است. مردمی خون گرم و مهمان نواز و پایبند به موازین اسلامی و دارای اعتقادات خواص مذهبی دارای دو باب مسجد و یک باب حسینۀ است.

محصور در کوههای آلاداغ ،بجنورد و جغتای  آخرین روستای استان خراسان رضوی  واقع در بخش جغتای شهرستان سبزوار فاقد پوشش مناسب شبکه مناسب تلویزیونی ،تلفن همراه وجاده ارتباطی با مرکز شهرستان  بیش از یکصدو پنجاه کیلومتر فاصله تا مرکزشهرستان وعدم دسرسی اهالی به شبکه های بهداشتی ودرمانی . شاید علت این عقب ماندگی و بی توجه ی به این روستا دوری از مرکز شهرستان و آخر منطقه بودن است. این روستا در زمان گذشته (زمان شاه) طبق یک کتاب که درباره جغرافیای سبزوار بوده به عنوان بزرگترین روستا ازنظر جمعیت معرفی شده است اما اکنون اگر امار گیر کنند به احتمال قوی دارای کمترین جمعیت باشد بعد از انقلاب بیشترین بی توجه نسبت به این روستا در بین روستا های اطراف صورت گرفته است .

از سمت غرب در ابتدای دشت سر سبز و حاصلخیز جوین قرار داردو عمده ی محصولات کشاورزی و باغی این روستا گندم ،جو، چغندرقند، زیر، هندوانه ، خربزه ، کنجد، انواع انگور، انجیر، انار، زردآلو، توت  و شاه توت  می باشد و دارای انواع محصولات دامی نظیر گوشت ، پشم ، لبنیات است .

این روستا به همیاری مردم دارای سه باب آموزشگاه  دخترانه،پسرانه درمقطع ابتدایی و راهنمایی و اول متوسط که مجموعا" بالغ بر سیصد دانش آموز دارد.

نوشته شده توسط مهتاب بلالی در 5:6 بعد از ظهر |  لینک ثابت   •